Nejprodávanější notebooky

Nejprodávanější notebooky

Notebook je nedílnou součástí všech domácností, škol a firem. Dávno pryč jsou doby kdy byl tento typ osobního počítače cenově nedostupný pro běžného smrtelníka a jeho cena se šplhala ke sto tisícům. S tím jak cena klesala, nahradil notebook ve většině případů i klasické stolní PC.

Jeho největší předností je jeho přenositelnost a tím pádem i využití mimo domov. Co notebooky nejvíc trápí je výdrž provozu na baterie a problémy s chlazením. Výdrž baterií se ale v posledních letech doslova znásobila, hlavně díky moderním procesorům a nahrazením klasických HDD disků. Jejich nevýhodou byla nutnost roztáčení magnetických desek, což samozřejmě spotřebovává cennou energii. Jako sekundární problém je potom odpadní teplo, které přitom vzniká a vyžaduje další chlazení, mnohdy ventilátorem, opět napájeným.

Oproti tomu moderní paměťová média (rozuměj SSD) neobsahují žádné pohyblivé části a oba problémy tak hravě řeší. Kromě toho že je tedy o dost rychlejší, tak šetří energii která je nezbytná pro provoz notebooku. Navíc jsou také podstatně rychlejší. Vzhledem k důrazu na co nejnižší hmotnost a rozměry nemohou být také baterie příliš velké.

Při výběru notebooků je jedním z nejdůležitějších parametrů velikost displeje, potažmo i celého počítače. Menší notebooky jsou samozřejmě také lehčí a snadno se přenáší. Obvykle mají ale redukovanou klávesnici (pozor hlavně pokud chcete používat numerickou klávesnici) a nemají většinou DVD mechaniku. Pokud tedy hlavně píšete texty budete muset o dost víc používat klávesové zkratky a funkční klávesy.

Nejmenší stroje mají uhlopříčku 10 palců, což je sice výhodné kvůli přenositelnosti, ale pro práci to znamená mnoho kompromisů. Takový notebook nemůže mít pochopitelně k dispozici zcela plnohodnotnou klávesnici, a tak pokud hodně píšete nebude to moc pohodlné. Navíc nejsou tyto notebooky vybaveny DVD mechanikou, ale dá se použít externí.

Další velikostí jsou notebooky velikosti 12 a 13.3 palce. Pro jejich nákup hovoří velmi dobrá přenositelnost a dá se na nich i déle pracovat. Notebooky čtrnáctipalcové jsou nejčastější manažerskou volbou, protože i velikostí displeje dokáží plnohodnotně nahradit stolní PC a přitom jsou stále dobře přenositelné a vejdou se do běžné aktovky.

Vůbec nejprodávanější velikostní kategorií jsou potom notebooky patnáctipalcové. Jsou nejžádanější a i proto je nabídka nejširší. Snadná přenositelnost už je trochu diskutabilní, ale je pravda že patnáctipalcový displej a klávesnice už plnohodnotně nahrazuje stolní PC. V tomto segmentu je rozhodně největší výběr. Stejně tak je to i s nabídkou příslušenství.

Největšími běžně vyráběnými notebooky jsou modely sedmnáctipalcové. Ty už jsou ale vzhledem ke své váze a velikosti určené spíše pro občasné přenášení. Do této kategorie se pouští pouze někteří výrobci. Je otázkou, jestli ještě takto velký notebook dává pro Vás smysl, dobře si jeho koupi promyslete. Alternativou je potom menší notebook, který můžete v případě potřeby připojit k většímu monitoru.

Nejprodávanější notebooky Apple

Nejprodávanější notebooky HP

Nejprodávanější notebooky Lenovo

Nejprodávanější notebooky Dell

Nejprodávanější notebooky

K notebookům je připraveno také speciální příslušenství. Samozřejmostí jsou brašny a v poslední době také moderní batohy pro snadné přenášení. Ty jsou navržené pro snadné upevnění samotného počítače, napájecího zdroje i doplňků. Navíc jsou i alespoň trochu vypolstrované, kvůli případnému pádu na zem. Často se používají také myši, protože s touchpadem se dlouhodobě pracovat nedá. Pro notebooky se nejčastěji používají bezdrátové. Jejich nevýhodou je však nutnost nabíjení. U notebooku se také občas může hodit externí USB mechanika, pokud tedy nemá vlastní integrovanou.

Většina notebooků má i integrovanou čtečku paměťových karet, ale tam kde není se také hodí externí.

Pokud má Váš notebook třeba v letních měsících problémy s chlazením, lze využít chladící podložky. K dispozici jsou jak pasivní, tak aktivní. Ty aktivní mají ventilátory napájené z USB portu, což je vylučuje při provozu na baterie, hodí se spíš pro napájení ze sítě.

Novinkou jsou také powerbanky, které dokáži notebook snadno dobít. Problémem je ale jejich váha, která značně komplikuje jejich větší využití.

Hlavně mladší generace si potom svoje počítače zdobí samolepkami na víko. Ty jsou k dispozici v mnoha různých variantách. Stejně jako u stolních počítačů se také využívají třeba flash disky nebo sluchátka.

Mým vůbec prvním notebookem byl Siemens Nixdorf s procesorem 386 a černobílou obrazovkou. Běhal na něm MS DOS 6.0 a podařilo se rozchodit i Win 3.11. Při provozu na baterie vydržel necelou hodinu. Jako repasovaný z Německa stál tenkrát 9900 korun, což je dneska za takovou haluz naprosto nepředstavitelná částka. Další v pořadí byla opět repasovaná Toshiba.

Ta byla barevná a měla procesor Intel Pentium a pracovala s Windows 95. Cena byla dnes nepochopitelných 37900 za repasovaný stroj 🙂 Pak už přišly na řadu notebooky nové. První Asus s procesorem Intel Celeron sotva zvládal rozeběhnout Widows XP, ale vydržel docela dlouho. Musel jsem si dokoupit RAM, protože původních 1 GB nebylo pro Win XP nic moc. Nakonec u něj odešlo napájení.

Potom přišel na řadu notebook Fujitsu Siemens s Intel Core Duo a Windows Vista. S tím jsem si užil problémů vůbec nejvíc. Celkem třikrát v něm byla v záruční době měněná základní deska, pak už jsem dostal peníze nazpět. Za ně jsem koupit notebook HP, který slouží dodnes, protože jsem ho časem dal dětem.

Já osobně jsem přešel na značku Dell a systém Ubuntu Linux. Musel jsem sice najít náhradu za pár oblíbených programů, ale člověk si nakonec zvykne na všechno. I tiskárnu se mi nakonec podařilo rozfungovat. I když jenom jednu ze dvou, které jsou do té doby používal.

Nejprodávanější notebooky ve 2. pololetí 2021:

 1. Apple Macbook Air 2020 Space Grey MGN63CZ/A – skvělý kompaktní notebook známé značky.
 2. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82EY200LRSCK – oblíbený herní notebook známé značky.
 3. Apple MacBook Air 2020 Silver MGN93CZ/A – stylový notebook pro fanoušky značky s nakousnutým jablkem ve znaku.
 4. Lenovo V15 82C5002JCK – všestranný notebook od Lenova.
 5. Asus FX505DT-BQ051T – herní notebook s dostupnou cenovkou a IPS-level Full HD displejem

Nejprodávanější notebooky v 1. pololetí 2021:

 1. UMAX VisionBook 14Wa UMM230140 – čtrnáctipalcový notebook pro nenáročné za opravdu nízkou cenu.

 2. Apple MacBook Air 2020 Silver MGN93CZ/A – stylový notebook pro fanoušky značky s nakousnutým jablkem ve znaku.

 3. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82EY00LJCK – oblíbený herní notebook známé značky.

 4. Lenovo V15 82C5002JCK – všestranný notebook od Lenova.

 5. Lenovo ThinkPad E15 20T8000TCK – oblíbený firemní noteboook.

Nejprodávanější notebooky ve 2. pololetí 2020:

 1. HP 250 G7 6BP25EA – cenově dostupná klasika od známé americké společnosti.
 2. Asus FX505DT-BQ051T – herní notebook s dostupnou cenovkou a IPS-level Full HD displejem.
 3. Asus M409BA-EK071T – univerzální čtrnáctipalcový notebook s velmi příznivou pořizovací cenou.
 4. Apple MacBook Air 2017 MQD32CZ/A – cenově dostupná hračka s uhlopříčkou 13.3 palce z nabídky firmy s nakousnutým jablkem ve znaku.
 5. Apple MacBook Pro 13 Touch Bar 2019 MUHN2CZ/A – skvělý výkon v elegantním balení.

Nejprodávanější notebooky v 1. pololetí 2020:

Oproti konci roku 2020 se na první místo dostal model od HP, nicméně MacBook se drží na druhé pozici, a to s modelem roku 2019.

 1. HP 250 G7 6BP25EA – cenově dostupná klasika od známé americké společnosti.
 2. Apple MacBook Air 2019 MVFH2CZ/A – cenově dostupná hračka s uhlopříčkou 13.3 palce z nabídky firmy s nakousnutým jablkem ve znaku.
 3. HP 255 G7 6HL70EA – notebook z nižší cenové hladiny, který spoléhá na procesor AMD Ryzen.
 4. Apple MacBook Air 2017 MQD32CZ/A – cenově dostupná hračka s uhlopříčkou 13.3 palce z nabídky firmy s nakousnutým jablkem ve znaku.
 5. Lenovo IdeaPad S145 81N300E4CK – levný notebook bez dodávaného operačního systému.

Nejprodávanější notebooky ve 2. pololetí 2019:

Oproti prvnímu pololetí nedošlo na prvních dvou místech ke změně. Do TOP pět se ale dostai i druhy MAC a vypadnul z ní zástupce Aceru.

 1. Apple MacBook Air 2017 MQD32CZ/A – cenově dostupná hračka s uhlopříčkou 13.3 palce z nabídky firmy s nakousnutým jablkem ve znaku.
 2. HP 250 G7 6BP25EA – cenově dostupná klasika od známé americké společnosti.
 3. Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A – elegantní a výkonný pomocník s uhlopříčkou 13.3 palce.
 4. Asus X570ZD-DM121T – multimediální patnáctipalcový notebook od Asusu.
 5. HP 250 G7 6BP39EA – další model z řady HP250 v TOP5.

Nejprodávanější notebooky v 1. pololetí 2019:

 1. Apple MacBook Air 2017 MQD32CZ/A – cenově dostupná hračka s uhlopříčkou 13.3 palce z nabídky firmy s nakousnutým jablkem ve znaku.
 2. HP 250 G7 6BP25EA – cenově dostupná klasika od známé americké společnosti.
 3. Acer Nitro 5 NH.Q3REC.003 – herní mašinka za dostupnou cenu.
 4. Asus X540NA-DM015T – levná varianta notebooku, vhodného pro kancelářskou práci.
 5. HP Pavilion Power 15-bc411 – výkonný patnáctipalcový notebook od známého amerického výrobce.

 

Similar Posts